Vamos

Blog o tym co na kortach i wokół nich. Autorem jest Marek Furjan, dziennikarz i komentator

Wpis

czwartek, 14 stycznia 2016

Wielkoszlemowy raport statystyczny

20160114_2012161
Długo zastanawiałem się, czy aby na pewno nie będzie to wpis, który kiedyś już na tym blogu przeczytaliście. Po niezbyt dokładnych poszukiwaniach podobnego wpisu w moim archiwum stwierdziłem, że o raportach statystycznych ze spotkań rozgrywanych podczas turniejów wielkoszlemowych jeszcze Wam nie opowiadałem.

Niejednokrotnie sygnalizowałem, że kilkusetosobową grupę dziennikarzy pracujących przy największych tenisowych turniejach można podzielić na kilka podgrup. Od takich, którzy nie chcą (tak, tak!) lub z racji natłoku obowiązków nie mogą spędzać wielu godzin na trybunach, do mniejszości, która wpada do biura prasowego tylko wtedy, gdy trzeba coś napisać i wysłać do redakcji. Bez względu na możliwości i preferowaną taktykę, każdy dziennikarz może w dowolnym momencie odtworzyć sobie na monitorze interesujący go mecz, wziąć ze stojaka wydrukowany raport statystyczny (gotowy zazwyczaj kilka minut po zakończeniu pojedynku) i dokładnie przeanalizować spotkanie.

Podsumowanie statystyczne, któremu chcę poświęcić ten wpis, jest bardzo szczegółowe. Kilka dni temu znalazłem w domu raport z deblowego finału Australian Open 2014 (Kubot/Lindstedt - Butorac/Klaasen). Zaledwie osiemnaście rozegranych gemów przedstawionych zostało na ośmiu stronach A4. Czytając pierwszą z nich dowiemy się m.in. o której godzinie zakończyło się spotkanie (wspomniany finał o 23:08 czasu miejscowego), a także zapoznamy się z piętnastoma rubrykami przedstawiającymi łącznie ponad dwadzieścia danych liczbowych (np. Returny - wygrywające : błędy wymuszone : błędy niewymuszone). Na tej stronie - w przypadku gry deblowej, na podstawie której to wszystko Wam opisuję - występuje podział na pary.

20160114_201239

Po przewróceniu pierwszej kartki znajdujemy bardziej szczegółowe dane. Strona druga to rozwinięcie statystyk ze strony pierwszej: więcej procentów, podział na poszczególne uderzenia, serwisy i sety. Kolejna kartka przedstawia już popisy indywidualne. To, co do tego etapu zapisywano na konto dwóch par, teraz rozdziela się indywidualnie dla każdego z czterech tenisistów. I tak dowiadujemy się, że z trzynastu wygrywających returnów zwycięskiego duetu, aż osiem (po cztery w każdym secie) było autorstwa Łukasza. Dla porównania: pokonani o taką odpowiedź na serwis postarali się tylko raz - w drugiej partii punkt zdobył Raven Klaasen. Jeżeli dziennikarza interesują średnie prędkości przy pierwszym lub drugim serwisie, niewymuszone i wymuszone błędy ze strony bekhendowej i forhendowej, czy też liczba returnów, po których piłka trafiła w kort - nie ma problemu. Wszystkie te zestawienia dostępne są w raporcie w formie indywidualnej i w podsumowaniu dokonań pary.

20160114_201300

O wyniku spotkania często decydują pojedyncze punkty. Coś ważnego wydarzy się w połowie drugiego lub czwartego seta, a my nie mamy długopisu, żeby to sobie dokładnie zanotować i umieścić w relacji. Co wtedy? Strony 5-8 to podsumowanie spotkania punkt po punkcie. Interesuje nas, dajmy na to, trzecia piłka rozegrana w gemie otwarcia. Zapoznając się wyłącznie z danymi z kartki dowiadujemy się, że w gemie tym podawał Eric Butorac, po pierwszym serwisie (195km/godz.) piłka trafiła w siatkę, a drugie podanie posłane zostało z prędkością 157km/godz. na ciało odbierającego Roberta Lindstedta. Szwed odegrał piłkę forhendem i zdobył punkt, w wymianie wystąpiły dwa odbicia, a na tablicy wyników pojawił się rezultat 30-15. Dość szczegółowy opis jednej wymiany, prawda? Wyobraźcie sobie ile stron liczy raport z singlowej pięciosetówki...

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
marek.furjan
Czas publikacji:
czwartek, 14 stycznia 2016 21:35

Polecane wpisy

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Zakładki

Kanał informacyjny

E-mail: tenisowyblogvamos@gmail.com
Opcje Bloxa